הרצאות וסדנאות

באתר "תמורה", אנו שואפים  להעמיד לרשותכם משאבים תוכניים,ארגוניים,וחברתיים; שיאפשרו לכל החפץ בהרצאה או סדנא ישראלית, למצוא את האדם המקצועי המתאים לאירוע שאותו אתם מתכננים. בביתכם, במשפחה ו/או בקהילה. הבחירה המתאימה תוכל להפוך כל מפגש לומד שכזה , לחגיגת השכלה משמעותית.

באתר תוכלו למצוא: "מתנות לימוד" – הצעות לפעילויות בהנחיית רבני "תמורה" ; מאמרים, טקסטים מקוריים,קישורים לאתרים, יעוץ, סדנאות, והנחיית  טקסים על ידי  רבני "תמורה".

"יהדות כתרבות" היא תפיסת עולם הומניסטית פלורליסטית. תפיסת "היהדות כתרבות" מכילה את כל רובדי התרבות  היהודית;  העתיקה, המסורתית,הנאורה והמתחדשת. התפיסה ההומניסטית מעוגנת בעקרון מארגן, לפיו האדם ריבון לתרבותו, והיא המבע של ערכיו ,אמונותיו, וזיקותיו החברתיות.

עמיתי תמורה על רבניה המוסמכים ואלה שהם עדיין בתהליך הלימודים נמנים על טובי המרצים בתחום "היהדות כתרבות". ניתן להתקשר ישירות באמצעות הלינקים בדף זה. (תמורה אינה אחראית על ההתקשרות ותנאיה)

לבירורים ניתן להתקשר לדיקנית המכון הרב סיון מס tmuraisrael@gmail.com  .

הקליקו על שם המרצה והגיעו לדף האישי שם תוכלו למצוא רשימה מלאה ופירוט הפעילות האישית

 

הרב אילנה לוי: מצפה הילה, מחנכת, ממייסדי ומנהלי "לימוד גליל", מתמחה בהנחיית בתי מדרש וטקסים

מנושאי הרצאותיה המשולבים בסדנא בית מדרשית: * ללמוד כדי לשרוד * מיתוס העקידה * כל עוד הנר דולק אפשר לתקן * היחס לגר במקרא * בפיך ובלבבך – לעשות * בצלם אלוהים ברא אותם * תמרונים בשוק של זונות * הלומד זקן * פידיון שבויים - על המחיר שיש/אין לשלם על שבוי מתוך מקורותינו * כדי שיראו הכוכבים - סדנא לסוכות בין הרמב''ם לרמב''ן

הרב ד"ר אפריים זדוף: רב חילוני הומניסטי, דוקטור בפילוסופיה, עמית מחקר מרכז ליברנט של האוניברסיטה העברית בירושלים, הסטוריון

מנושאי הרצאותיו: יהדות כתרבות  * הומניזם ולאומיות * אמונות ודעות של יהודי הומניסטי חילוני * אורח חיים של יהודים הומניסטים * סוגיות במקורות הקלאסיים היהודיים – מקרא, משנה גמרא, ספרים חיצונים * ביטויים של תרבות יהודית עתיקה ועכשווית: אמנויות, ספרויות, קולנוע * רטוריקה, מחלוקת ורב שיח בתרבות היהודית * זרמים רעיוניים בתרבות היהודית * גישה יהודית הומניסטית בציון צמתי חיים * פרשנות הומניסטית חילונית של חג ומועד בלוח השנה העברי * חינוך ישראלי יהודי הומניסטי * נשים בתרבות היהודית * חילוניות והומניזם בישראל ובתפוצות

ועוד מפעילותו: יעוץ בתחום הגיור * הוצאה לאור * מחקר הסטורי * כתיבה ופרסום מאמרים אודות יהדות חילונית הומאניסטית

הרב פרופ' יאיר ליפשיץ: פרופסור(הנדסה מדעים וארגונומיה) טכניון חיפה, מגשר

מנושאי הרצאותיו: הכניסני תחת כנפי תלמודו של ביאליק * מהיכן שאב ביאליק את חומרי יצירתו * אליהו הנביא בתלמוד הירושלמי ובתלמוד הבבלי * כיצד המציאה המיתולוגיה היהודית את אליהו הנביא * מידות ומשקלות בתלמוד * נתוח ארגונומי של עבודת הכהן הגדול  * נתוח ארגונומי של כלי המקדש השונים * האם אלעזר בו הורקנוס כתב את הברית החדשה? * למה זכה מנשה לשבת ברקיע השביעי? מי ניסר את ישעיהו ע"פ גרסאות שונות?

הרב ד"ר רחל פריד דה וריס: ד"ר למשפטים, עם התמחות במשפט בינלאומי, מרצה ומנחה בתי מדרש.

מנושאי הרצאותיה: נשים ביהדות כמנהיגות רוחניות * רטוריקה, מחלוקת ורב שיח בתרבות היהודית * סוגיות במוסר יהודי * גישה פלורליסטית לחגים ומעגל החיים * לידה * בת/בר מצווה * חתונה * פרידה מנפטר * אבלות * חגים ומועדים

הרב סיגל אשר דבח: מרצה מנחת בתי מדרש, עורכת טקסי חיים ותיקה

מנושאי הרצאותיה: התפתחות חגים ומועדים בלוח השנה העברי (למשל: גלגוליו של חג החנוכה) * טקסי חיים כנקודת מפגש *

ועוד ממבחר פעילותה: לימוד בית מדרשי בשילוב אמנויות * פעילויות יצירתיות לילדים/ות * כתיבת תוכניות לימודים * צדק חברתי בגן הילדים

הרב ציפי לוין בירון: משוררת ודוקטוראנטית לספרות

מנושאי הרצאותיה:  * מעמדו הקיומי של האדם ושל הזוג על פי ספור הבריאה וספורים אחרים..ריאל פוליטיק בסיפורי אברהם * אהבה וזוגיות בספר בראשית.יחסי אחים ואחיות בספר בראשית.- לקחים. * הבור כמנוף לצמיחה- עיון בסיפורי יוסף * סוגיות במנהיגות: גדעון-המנהיג המהסס * יפתח- השופט בן זונה * שמשון- מחיר ההליכה אחר  העיניים. * פרשת פלגש  בגבעה ולקחים  הסטורים של עורך ספר שופטים.  * מכת בכורות-  עיון בספור המלך הבכור- שאול.דוד המלך-  ככל שאדם גדול-  יצרו גדול. חשיבותם הקריטית של פרסום ויחסי ציבור.* נביאים עושים מהפכות. עיון בנבואות צומת של ישעהו ירמיהו ויחזקאל.המהפכה הקופרניקאית של ספר איוב ומשמעותה של חברות אמת.הודו לה' כי טוב? תפיסת הגמול ההינדית מול תפיסת הגמול התנכית * סובלנות והיחס לאחר בספור יונה.  מסורת דתית של אומץ לחשוב אחרת.* שנאת ישראל במקרא. עיון במגילת אסתר תוך השוואה לשמות פרק א'.מגילת רות. אהבת חסד וחסד האהבה. מסורת דתית של אומץ לחשוב אחרת. *  זהות והתבוללות במגילת אסתר.

הרב אריאלה גורדון: התמחות אקדמית במקרא ומחשבת ישראל, מורה בתיכון ומנחת מורים

מנושאי הרצאותיה: חגים * פדיון שבויים * חוקי מלחמה * מעמד האשה * כוחה של פרשנות

זהות יהודית * אהבה * דילמות מוסריות

הרב ד"ר איריס יניב: התמחות במקרא וביהדות.

מנושאי הרצאותיה: חגים, מעגל החיים  * בחינוך: על חינוך יהודי בישראל * על הוראת תנ"ך

הרבה גלית אורן מורן: תחום התמחות טקסי חיים, חינוך וחינוך מיוחד

מנושאי הרצאותיה: יהדות כתרבות * אמונות ודיעות של יהודי הומאניסטי חילוני * אורח חיים של יהודים הומאניסטים * גישה יהודית הומאניסטית בצמתי חיים * נשים בתרבות היהודית * אורח חיים של יהודים הומניסטים וחילונים.

הרב אבי פסקאל: מנחה קהילה, ובתי מדרש, מרצה ועורך טקסי חיים ותיקפעיל בתחום החינוך המיוחד

מנושאי הרצאותיו: הבריאה הראשונה והבריאה השניה – בריאת העולם והמבול * הלבנת פנים * פדיון שבויים * ט"ו בשבט * חנוכה – ניסים ונפלאות *פסח – כנגד ארבעה בנים הנחיית בתי מדרש: צפייה בסרט ודיון: השיבה מהודו – היהודי הנודד  * כמיהה לרוחניות * האסונות של נינה- מהו אסון - מנהגי אבלות *  מר באום: המוות * משמעות החיים,הזמן *  סיפור קיץ: מלחמה,לב,השירות בצבא, מי פטור.