הגישה לאבל חילוני ולטקסי קבורה, שבעה וימי זכרון

" ואשרי אדם שיצא בשם טוב מן העולם..." ( רות רבה, פרשה ב,ז ).

 

תרבות יהודית חילונית מעצבת את טקסי האבלות בהלימה לעולם ערכיה, תוך קיום שיח ושיג עם ירושת הדורות.

טקסי מעבר כדוגמת טקס האבלות, הם מעמדים ציבוריים וחשוב לעצב נוסח מכובד ומוכר, הנותן ביטוי מרבי לאדם אותו מלווים ולמשפחתו.

בניית הטקס למשפחה האבלה מצריך הקשבה לרגשות האבלים והאבלות. ההכנות לטקס הקבורה נערכות בדרך כלל בעת משבר ולכן טוב שיש רב שהיא או הוא מקצועיים ומנוסים והמשפחה יכולה להישען עליהם להנחיה בטוחה. לעורכי טקסי האבלות שלנו 

הוויית האבלות והשכול נוגעת  בכאב הפרידה, מסתורין המוות, והחשש מהעתיד. טקסי האבלות משקפים רגשות צער על אובדן שלא ישוב ועל פחד מפני הלא נודע. הקבורה משמשת אישור ודאי על מה שקרה ואין להחזירו.

במצב המשברי של המפגש עם המוות אפשר להישען על מתכונת הטקס שמציעה המסורת היהודית החילונית והדתית ולהדגיש ערכים הומניסטים רלבנטיים. המסורת הדתית מהווה מקור השראה ולא סמכות מחייבת. הסמכות המחייבת היא רצון המשפחה והנפטר/ת. תפקיד הרב לסייע באופן רגיש ומקצועי ביצירת טקס רלוונטי מכובד ומשמעותי.

לטקסי האבלות במסורת היהודית נועדו שני תפקידים עיקריים:

  • ציון השינוי שחל במצבו של הנפטר.
  • הסדרת המשכם של החיים בלעדיו.

עורכי טקסי האבלות: רבנים חילונים הומניסטים בוגרי תמורה – המכון הבינלאומי ליהדות חילונית הומניסטית.עורכי הטקסי האבלות באתר "יהדות חילונית" משכילים, מיומנים ומנוסים. הם בעלי תארים מתקדמים, עם נסיון בעריכת טקסים המשלבים מסורת יהודית עם אורח חיים עכשוי. הרבנים נשים וגברים נפגשים עם בני המשפחה ומתכננים עמם את הטקס. לומדים את הסיפור האישי בוחרים טקסטים ספרותיים, בהתאם לרצון המשפחה משלבים מוסיקה וקטעי שירה. בונים את הטקס הכולל את סדר הדוברים, שילוב הקטעים שנבחרו ואם יש צורך אף סיוע בכתיבת ההספדים עצמם. כיצד בוחרים עורך/ת טקס?

 

לפניה מהירה

הרב סיון מס: tmuraisrael@gmail.com, 0523366541